Islak ve Seksi Mr. Darcy :Lost in Austen

 

“Hear that sound, George? That’s Jane Austen spinning in her grave like a cat in a tumble-dryer. “

Son dönemlerdeki Historical Romance tarzı hikayeler yüzünden mezarında taklalar attığını düşündüğüm Jane Austen’in en çok ilgi gören ve ülkemizde en çok bilinen hikayelerinden biri olan Aşk ve Gurur’un uyarlaması gibi bir şey Lost in Austen. Biraz daha açarsak buna bir fanfiction uyarlaması bile diyebiliriz. Artık bayatlaşan kitabın içine düşme konusu, o dünyaya açılan bir kapıyla bağlanmaya çalışılmış.

Konuyu özetlemek gerekirse, günümüz Londra’sında yaşayan romantik kızımız 12 yaşından beri Mr. Darcy’e aşıktır. – Romanı okuyan kadınların %90’ının olduğu gibi-  Hayalindeki tüm aşklar Darcy ve Elizabeth’in aşkı gibidir. Bir gün banyoya girdiğinde karşısında Elizabeth’i bulur ve hikaye başlar. – Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, hangimiz banyomuzda aniden bir kadın belirse ve bizi açtığı bir kapıdan içeri yollamaya çalışsa kalp krizi geçirmeden durabiliriz? Merhaba, abartıya bayılan romantik tür, merhaba iflah olmaz romantikler -Austen’in romanının içine düşen kızımız – adını unuttum– romanın içine edip, rahmetli yazarın kemiklerini inim inim inletecek, kadıncağızı mezarında rahat bırakmayacaktır.

Bende 5 yaşımdan beri Brad Pitt’e aşığım ama banyo hep aynı banyo :/ Historical Romance karakterleri sayesinde açılıyorsa o kapılar J. Mcnaught’un Westmoreland’larından biri ya da Virginia Henley’in kitaplarından birindeki Simon karakterini de alabilirim ben (Bir tek onları okudum idare edin) –

En başından başlayalım.

Bir kere ana karakterimiz olan bu rüküş hanım kızımıza fena halde gıcıktım. Neden?

Darcy yakışıklı, hatta baya yakışıklı olduğu için mi?

Kız itici olduğu için mi?

Neden?

Belli başlı bir nedeni yok aslına bakarsak, karakterin konuşmasından, seçilen kostümlere kadar her şey beni itti. Buna kıskançlık da diyebiliriz. – Colin Firth’ün yeri ayrı ama Elliot Cowan’da bir güzel Mr. Darcy olmuş ki-  4 bölüm boyunca ısrarla “Bu kız bu adamı haketmiyor” desem de olan oldu sonuçta. Israrlı bir şekilde samimiyetsiz bulduğum mutlu sonlar, filmde yakışıklı bir adam olduğunda daha da sinirimi bozuyor.

Romantik bir insan değilim, o yüzden size ikilinin arasındaki aşkın kritiğini yapamayacağım. Zaten bu dönem dizilerinde aşk ya cinsellikle ya da farklı konular üstünden anlatılıyor. Günümüz filmlerinden alıştığımız o cicili bicili iç bayan sahneler yok. –Şükürler olsun– Ben en iyisi size karakterleri özetleyeyim.

Mr. Bingley favorimdi. Adamın olduğu sahnelerde suratımdan gülümseme eksik olmadı. Özellikle bir lezbiyen konusu geçti ki, gülerken boğuluyordum. Mimikler çok iyiydi, gerçekten iyiydi. O dönemde sadece kadınların değil, erkeklerinde belli ölçülerde bilgisiz olabileceğini bizlere kanıtladı ki bu ayrıca hoşuma gitti.

Son dönemlerde elime geçen Historical Romance tarzı romanlardaki “her konuda” bilgili, gözü dönmüş, karşı konulmaz adamlardan sonra Bingley’le karşılaşmak, kızgın kumlardan serin sulara atlamak, 45 derece sıcakta buz gibi limonata içmek ya da tüm gün aç kaldıktan sonra yemek yemek gibiydi. Adam sevimliydi bir kere, al evine besle o derece. Çoğu uyarlama da sempatiktir ama burada ayrı bir şirindi. En çok onu sevdim.

Elizabeth Bennet, hiç gözükmedi. Onu bir kez dizinin ilk bölümünde birkaç kez de son bölümde gördük. Hakkında öğrenebildiğim tek şey günümüz dünyasında çocukların dişlerini tebeşirle fırçalamaya kalktığı. Çocuklarını ona emanet eden anne-babaların nasıl bir kafada olduğunu gerçekten merak ediyorum. Her neyse.

Wickham, farklı yansıtılmıştı. İyiydi, güzeldi, adamdı. Senaristler bir değişiklik yapmak istemiş, onu irdelemişler, güzel olmuş.

Fitzwilliam Darcy, seni o gölden çıkartmayacaklardı. Bunu bilir, bunu söylerim. Başka da tek kelime yazmam.

Lafın özü, dizi Aşk ve Gurur uyarlamaları arasından kendi tarzıyla sıyrılan komik bir diziydi. 4 bölümlük diziyi izlemek vakit kaybı olmasa gerek. İnsanı güldürüp, tasalardan uzaklaştırıyor. Elliot Cowan unsurundan dolayı, Darcy tutkunlarının  yanlarında kağıt mendil bulundurmalarını rica ediyorum. Bazı yerlerde insanın hırstan ağlayası geliyor.

 

Reklamlar

“Islak ve Seksi Mr. Darcy :Lost in Austen” üzerine 2 düşünce

  1. Sayende oldukca merak ettim diziyi hemen bu akşam izlicem 4 bölüm birden 🙂 Kadın karakter konusunda sana katılıyorum şöyle birkaç görsel gördüm daha diziyi izlemeden içim hasetle doldu :)) … Yazılarını okumayı seviyorum . sevgiyla kal hep yaz 🙂

    Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s