İşsizlik Belirtileri I : The Sıms| Nasıl Delırdım?

The Sims,benim çocukluğumun oyunlarından biri aslına bakarsanız.

Sanıyorum ortaokuldaydım, The Sims o zamanlar yeni çıkmış millet oynarken çılgınlar gibi eğleniyor vs. Ben evde ve çevremde sürekli vurdulu kırdılı erkek oyunları görmüş, onlara alışmış bir bünyeyim. Bir gün en yakın arkadaşımın evine gittiğimde tanıştım bu oyunla. Gelişmemiş cinsellik anlayışımla 12 kere öpüşen çiftlerin çocuğu olmasına ve çocuğun ortaya beşiğiyle çıkmasına bir hayli şaşırmıştım.

Oyunu çok sevmiştim. Karakterimden gelen yönetme güdülerim sayesinde hayali de olsa hayatlarına benim yön verebileceğim varlıklar olması fikri beni deli gibi heyecanlandırmıştı. O zamanlar bunları düşünecek kadar olgundum, tabi yerseniz. Ben olsam yemezdim ama doğruya doğru, küçüklüğümden beri yönlendirmeyi seven bir insan oldum ben. Neyse, onlarca açıdan birini seçip, oradan baktığımızda The Sims’in bir tür tanrıcılık oyunu olduğunu görürüz. Ömürlerine karar verebildiğimiz, hayatlarını istediğimiz gibi yönettiğimiz varlıklar.

-Sorun şu ki yaratma gibi bir özelliğimizin olmadığı, oyundaki karakterlerden sıkılıp zank diye öldürebilmemiz sayesinde anlaşılıyor. Özellikle benim zavallı simciklerimin başına gelmeyen kalmıyordu-

Neyse, küçüklüğümde The Sims’i bir süre oynamış fakat çocuklarımın bir türlü evlerinde kalamamalarından ötürü – hep gelip alıyorlardı bebeklerimi :/ – oyundan sıkılmıştım. GTA’da adam ezmek daha çok işime gelmişti. Böylece oyunu bıraktım, daha sonra çıkan sürümlerini de takip etmedim.

Geçen gün Facebook’taki The Sims eklentisini görüp oyuna özenene kadar. Hayır, Facebook’ta oynamıyorum bunu başta söyleyeyim. Zira o kıyıda köşede ve akışta çıkan şunun simi bununla flört etti. Şunu yaptı, bunu yaptı bildirimleri çok canımı sıkıyor. Hayatta oynamam Facebook’ta böyle oyunlar sonra arkamdan “8 tane çocuk yaptın, birine bari bakabilseydin  a gerizekalı!” gibi şeyler derler. Bozuşuruz.

Kuzenimden edindiğim The Sims 3 oyununu bilgisayara kurmamla Allahın cezası oyuna sarmam bir oldu. Allahım o nasıl lanet bir oyundur ya da şöyle söyleyeyim, benim yaptığım bir iş normal olsa dişlerimi kıracağım.  Gittim kendime özene bezene kırk saat uğraşarak bir karakter yarattım. Ona kendi ellerimle şahane bir ev inşa ettim –cidden güzel olmuştu- internetten edindiğim para şifresiyle evi son model eşyalarla dayadım döşedim. Başlattım oyunu, bir güzel iş buldum hanım kızımıza, oturdum koca bulsun diye bekliyorum.

Eve gelenler hep koca göbekli amcalar, teyzeler. Bir tane yakışıklı sim yok ortada. Çıldıracağım arkadaş, evde kaldı kız. Bir de bunu evcil yapmıştım ben, altta sürekli uyarı yakıyor bana. Azdı Sim, duvara tırmanacak. Jigolo servisi olsa açıp çağıracağım birini o derece, belki ondan hamile kalır da susar mantığındayım. Ağlıyor zırlıyor, tepiniyor. Morali sürekli bozuk, hiçbir şeyden hoşnut değil. Oyunda şöyle yeri bir sallayıver olsa, sallayıp evini başına yıkacağım ama o da yok. Motherlode yapıp paranın ağzına vurdum, kız mutlu olsun diye işten çıkarttım. İnternette sürekli chat yaptırıyorum adam bulsun diye, yok yine mutlu değil. Başka bir işe soktum, dedim belki orada koca bulur mantığındayım. Yok anacım, beceriksiz bizim kız bulamıyor koca.

Neyse internette aradım taradım, en sonunda bu simlerin gezebildiğini öğrendim.

-Evet, öyle de cahilim-

Kaptım benim kızı, dosdoğru havuza gittim. Yakışıklı, sportmen erkek buluruz diye ama orada da hep çirkinler. Ben kızımı özene bezene yaptım, olur mu öyle? Olmaz. Hemen oradan çıkıp spor salonuna doğru yollandım. İlla sportmen, kaslı adam bulacağım ama yok, orada da hep yaşlılar.

Kütüphaneydi, marketti, kafeydi derken; sonuçta ne oldu, bıraktım o karakteri gittim kendime bu sefer evli bir çift yaptım. Anladım ki Sims 3’te hayırlı koca bulmak – hayırlı olması şart– imkansız, hayırsızını bile bulamıyor insan. Yani benim azgın Sim ona bile razıydı ama yok bulamadık koca. Neyse işte, dediğim gibi gidip kendime evli çift yaptım. Evlerini dayadım döşedim iş buldum, güzel güzel yaşıyorlar aşırı mutluyum simlerimle ama bir sorun var. Bunlar bir türlü mutlu olmuyor.

Kafayı yiyeceğim! Benim simlerim nasıl mutlu olmaz! Hemen internete girip simlerimin neden mutlu olmadığını araştırdım tabi. Hatta öyle bir aradım ki gugıl tarihindeki en saçma aramalarda ilk ona kesin girmişimdir. O an aklıma gelseydi ekran görüntüsünü alır, ileride işte yavrularım anneanneniz/babaanneniz böyle dangalak bir insandı diye torunlarıma gösterirdim. Meğer bu simlerin başta seçtiğimiz ideallerini gerçekleştirmek gerekiyormuş sevgili okuyucu. Misal superstar olma hayali olan sim gidip evine ekmek getirsin diye polis yapılınca kafayı yiyormuş. Bu simste eli iş tutsun, evine ekmek getirsin mantığı yokmuş.

Neyse, benim simler orta yaşlarında kendi idealleri olan meslekleri edindiler zorla. Bu arada evde 4 çocuk var. Onlara sürekli bakıcı çağırıp, büyüklerin ödevlerini yaptırmaktan canım çıkıyor. Bir de bu yeni simste çocuklar öyle zank diye büyümüyor. Uzun bir bebeklik dönemleri var. Yürümeyi, konuşmayı hatta tuvaletini yapmayı bile öğretiyorsunuz. O açıdan oyun oldukça gerçekçi ve bağlayıcı. Yalan yok, çocukları kendi torunum belledim.

Neyse uzatmayalım. Benim simler yaşlandı, çocuklar büyüdü. Ana-babalarından alışığım ya onları karakterlerine göre işe soktum. Büyük torunumu münasip bir kısmetle evlendirdim, küçükler liseye başladılar ama ortanca…Ah o ortanca yok mu!Kör olasıca. Evil oldu o, öyle sakin ana babadan neden evil çıktı orasını anlayamasam da bu evlerden ırak kız. Şehrin ağzına etti. Ayartmadığı adam, dağıtmadığı yuva kalmadı. Çocukluğunda da bir garipti o zaten :/

Neyse, sonuç olarak ben Sims oynamaya geri döndüm ve hiç iyi etmedim. Kendimi babaannem gibi hissetmeye başladım ki bunun sonu hayır değil, size o kadar söyleyeyim. Sims çok bela bir oyun sakın başlamayın. Bakın torunumun çocuğu olacak ama sırf o aşüfte gelin yüzünden sevinemiyorum.

Diğer torunumda kötü yola düştü zaten :/

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s